Официалното стартиране на Flying Forward 2020 (FF2020) – изследователски проект, финансиран от Европейската комисия и Изпълнителната агенция за иновации и мрежи (INEA), бе обявено миналата седмица в рамките на програмата за изследвания и иновации „Horizon 2020“, се казва в прессъобщение.
FF2020 е европейски консорциум, който трябва да спомогне за ускоряване развитието на градската въздушна мобилност. В този консорциум влизат Brainport Development, Maastricht University, Serendipity и Nalantis, а подкрепящи партньори ще са AirMap, LUMO Labs, община Айндховен, Microsoft, Nokia Unifly, SKYCORP и община Оулу.
В прессъобщението се казва още: „FF2020 е тригодишен изследователски проект, чиято задача е да създаде нова екосистема за градска въздушна мобилност, съобразена с правителственото дигитално преобразуване на държавите – членки на ЕС, които се фокусират върху внедряването на системата за градска въздушна мобилност към инфраструктурата с пространствени данни на градовете.“
Опитите ще се проведат в пет различни европейски лаборатории: Кампуса на високите технологии в Айндховен, испанския град Сарагоса, Научен парк Тартус, Оспедале Сан Рафаеле, както и университета в Оулу. Консорциумът получава подкрепата на редица важни институции, сред които Общността на инициативите за градска въздушна мобилност (UIC2).
Прессъобщението продължава: „Приблизително половината от хората в световен мащаб живеят в големите градове, като се очаква до 2050 година техният дял да се увеличи до 80%.“ „Градската въздушна мобилност се явява като нова жизнена сила на модерните градове, критичен икономически фактор и стимулатор на интелигентното и устойчиво развитие. FF2020 отразява именно тази нова реалност.“
Финалната част на прессъобщението: „Консорциумът си поставя за цел да предостави цялостен проект за градска въздушна мобилност, включващ следните шест компонента:
- Оперативно съвместим и мащабируем модел и рамка за управление.
- Машиночитаема и изпълнима регулаторна рамка.
- Отворена геопространствена дигитална инфраструктура, която се базира на пространствени уеб стандарти.
- Рамка за идентичност на оператори, безпилотни летателни апарати и административни органи.
- Технологичен агностичен сервиз и набор от инструменти.
- Отговаряща на изискванията на ЕС рамка за оперативна съвместимост (техническа, семантична, правна, политическа и организационна).
Визуална презентация:
За повече информация: